Wiązanie krawata

Na tej stronie dowiesz się jak wiązać krawat, poznasz historię i sposoby wiązania krawata. Zobacz koniecznie kurs wiązania krawata i porady.

Wiązanie krawata - porady

1. Jak dobrać odpowiednią długość krawata?
Standardowa długość krawata to 145 cm, choć wiele firm oferuje także modele dłuższe o około 20 cm. Węzeł należy zawiązać tak, by krawat dotykał swym końcem paska spodni. Na większości krawatów mniej więcej w 2/3 ich długości można zauważyć poprzeczny ścieg. Wykonując pierwszy ruch wiązania krawata, podczas którego krzyżują się jego dwa końce, należy punkt ich przecięcia pokryć z miejscem wykonanego ściegu. Ścieg jest również dobrym punktem odniesienia przy regulowaniu długości wg własnego uznania.

2. Jak dobrać odpowiednią grubość węzła?
O grubości krawata decydują przede wszystkim ruchy: środek dołem, środek górą. Im więcej tego typu ruchów tym węzeł staje się grubszy. Aby nie przesadzić z grubością warto zadbać o to, aby ruchy: środek dołem i środek górą nie przekraczały połowy wszystkich wykonywanych ruchów.

3. Jak zapewnić regularny kształt węzła?
Aby zapewnić regularny kształt węzła należy jak najlepiej wymieszać ze sobą ruchy w lewo, w prawo i środek.

4.Jak należy pielęgnować krawat?
Po zdjęciu krawat powinien być rozwiązany i powieszony w pozycji wyprostowanej. Jeżeli boisz się, że zapomnisz jak go wiązać - to zapamiętaj, że zawsze możesz wejść na tą stronę i przy pomocy zamieszczonych tu rysunków i animacji zawiązać swój krawat. Radzimy raczej nie prasować krawata bo można uszkodzić wewnętrzną wełnianą wkładkę. Poplamiony krawat można oddać do pralni chemicznej, ale niestety w większości dotychczasowych przypadków nie dało to pozytywnego efektu, wręcz przeciwnie znam kilka przypadków, kiedy krawat został po prostu zniszczony. Nie mówiąc o kosztach czyszczenia. Czasem po prostu taniej kupić sobie nowy, czysty krawat.

5.Krawat - na jaką okazję, jaki kolor?
W ciągu dnia lepiej nosić krawaty w jasnych odcieniach. Najlepiej komponujące się dobrze z marynarką czy spodniami a także koszulą. Wieczorami lepiej zakładać krawaty ciemne mniej rzucające się w oczy.

6.Czy do koszuli z krótkim rękawem nosi się krawat?
Koszuli z krótkim rękawem w ogóle się nie nosi do garnituru. Ten rodzaj koszul z krótkim rękawem został ponoć wynaleziony i wprowadzony do użytku przez brytyjskie wojska okupujące kraje afrykańskie. Ale kolonii brytyjskich już nie ma, przynajmniej w Afryce, w związku z tym nie ma już nawet pretekstu, aby nosić ten rodzaj przykrótkiej koszuli.

7.Jaki krawat?
Na ogół krawat powinien być ciemniejszy od koszuli. Jeżeli ubraliśmy koszulę w paski to lepiej unikać bardzo wzorzystych krawatów, załóżmy wtedy spokojny, raczej jednokolorowy 'zwis'. Inna zasada: stosujemy węższy krawat do węższych klap marynarki i na odwrót.

8.Co zrobić z pogniecionym krawatem?
Jeżeli kupiliśmy krawat i jest nieco pognieciony to zostawmy go na kilkadziesiąt godzin. Krawaty dobrej marki powinny się same rozprostować a zagięcia zniknąć. Jeżeli jednak nic to nie pomaga, a zainwestowaliśmy sporą sumę pieniędzy to wtedy proponuję reklamować taki produkt.2007 © Szelo | Linki: Lloret de mar